Shell демонстрира иновативно решение за инспекция на резервоари
окт 10, 2022
Обследването с роботизирана техника е в унисон с политиката на компанията за безопасна среда на работа.
Shell представи в един от обектите на компанията иновативна форма на задължителната инспекция на резервоарите за автогаз, която включва използването на роботизирана техника. Събитието се състоя в присъствието на служители и партньори, както и на отговорните институции. Благодарение на роботизираната инспекция се изключва влизането на хора в резервоарите – единственият в момента законово признат подход за проверка, и се минимизират рисковете от пропуски. Друго нейно предимство е, че събраните данни са изчерпателни и позволяват тяхното използване при бъдещи инспекции.
Такъв тип роботизирана проверка Shell прилага в много от държавите, в които оперира. Това значително повиши безопасността при този вид обследвания. Поради тази причина компанията ще ангажира ресорните институции и Българската петролна и газова асоциация с предложение за приемане на роботизираната инспекция като законово призната в страната. Това ще даде възможност на търговците на горива да избират сами формата на инспекция - между официалната в момента чрез влизане на човек вътре в резервоара и роботизираната ѝ алтернатива.
Shell поставя на първо място в оперативната си дейност безопасността на хората и опазването на околната среда. Стремим се чрез въвеждането на различни иновативни методи да постигнем нашата „Цел нула“. Тя олицетворява нашата грижа за хората и тяхното здраве и нулевите нива на злополуки и вреди за околната среда. Shell и сега е единствената компания в своя бранш в България, която осигурява нива на защита за инспектиращите, много над законовите изисквания – например присъствието на медицински екип по време на проверките. Вижте повече във видеото.
Роботизирана инспекция на резервоари за автогаз
Title: Роботизирана инспекция на резервоари за автогаз
Duration: 4:47 minutes
Description:
Предложение за безопасна инспекция на газови резервоари чрез роботизирана техника.
Роботизирана инспекция на резервоари за автогаз Transcript
[Чуваме вдъхновяваща музика]
[Animated sequence]
[Глас зад кадър говори]
Безопасността е основен фокус в ежедневната работа в Shell. В основата на нашата стратегия е стремежът ни към „Цел нула“, а това означава при извършване на нашите дейности да не се стига до наранявания на хората или вреда за околната среда. Вярваме, че можем да постигнем това чрез истинска загриженост към здравето и безопасността на хората: на нашите служители и на всички, с които работим. Именно затова въведохме 9-те браншови животоспасяващи правила, разработени от Международната асоциация на производителите на нефт и газ. Те са задължителни за всички наши служители и партньори. Едно от тези правила касае влизането в затворени пространства, като например резервоарите за автогаз на компанията. То е позволено единствено в изключителни ситуации, и след получено специално разрешение за това.
В момента българските търговци на горива са задължени веднъж на 4 години да правят обстойна инспекция на резервоарите за автогаз. При проверката инспектори на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор влизат вътре в резервоара и правят оглед на стените, за да установят евентуално наличие на корозия, на подутини по металните части, на проблеми в състоянието на заваръчните съединения. Въз основа на нея инспекторите преценяват безопасността и годността за експлоатация на резервоара.
Подобно влизане в резервоарите за автогаз, дори и на подготвени и добре оборудвани хора крие доста рискове за тяхното здраве – основният от тях е обгазяване, който може да доведе до много сериозни последици. Именно затова Shell осигурява най-високо ниво на защита на инспектиращия много над законовите изисквания за това. Примери за това са осигуряването на защитен костюм, очила, маска и възможност за подаване на компресиран въздух към инспектора, както и човек, който да стои извън резвервоара по време на проверката и да поддържа непрекъсната радиовръзка с него.
{ Scene transition }
[Text displays]
Радко Джонджаров
Инспектор в Държавна инспекция за метрологичен и технически надзор
[Радко Джонджаров говори]
В наредбите на държавната агенция не се изисква присъствие на медицинско лице. Единствено Shell осигурява медицинско лице, което да присъства по време на проверките.
{ Scene transition }
[Глас зад кадър говори]
За Shell подобен вид проверка не е най-доброто решение по отношение на здравето и безопасността. Затова компанията се стреми да предостави алтернативно решение за инспекция на съдовете под налягане като подземни резервоари за автогаз чрез роботизирана техника, което изключва влизането на хора в съда.
[Text displays]
Лиам Хана
Мениджър бизнес развитие в Eddyfi Technologies – производител на робота
[Лиам Хана говори, субтитри на български]
Нашата цел е не просто да копираме работата на човека вътре в резервоара, а да направим инспекция на същото или дори на по-добро ниво, като същевременно реално повишим безопасността. Това, което правим, е да вкараме робота вътре в резервоара, докато инспекторът контролира робота в безопасната среда отвън и извършва инспекцията от разстояние.
{ Scene transition }
[Глас зад кадър говори]
При този вид проверка специален робот влиза в съда и минава по всичките му стени, като прави детайлен запис на евентуални проблеми като корозия или пукнатини и измерва дебелината на стените на съда. Благодарение на него се минимизират рисковете, свързани с човешкия фактор – пропуски или човешка грешка. След инспекцията роботът генерира подробен доклад от нея, който е много добра основа за последващи проверки.
{ Scene transition }
[Лиам Хана говори, субтитри на български]
Данните, получени от робота, са поне толкова добри, ако не и по-добри, отколкото ако са събрани от човек. В същото време получавате наистина качествен запис на инспекцията. Така че, когато приключите проверката, не само знаете къде точно са направени измерванията, но имате и запис на това, за да можете да откриете рисковите места отново. Разполагате и с качествени снимки и видео запис, които да подкрепят събраните данни. Така при следващата инспекция на същия резервоар след една, две или пет години, може да прегледате отново точно тези места. Можете да направите още снимки, още замервания и да проследите как са се променили нещата с течение на времето, за да оцените състоянието на актива и колко дълго може да остане в експлоатация. Което в крайна сметка значително повишава безопасността, и то не само за човека, който би инспектирал резервоара, но и за всички, които се намират в зоната около него. Нашето желание е да направим тази инспекция възможно най-безопасна. И това е най-добрият начин да постигнем тази цел - чрез роботизирана дистанционна инспекция.
{ Scene transition }
[Глас зад кадър говори]
Shell прилага роботизираната проверка на съдовете под налагане в много от държавите, в които оперира. Компанията е готова да съдейства тя да се превърне в законово призната алтернатива на официалната в момента инспекция в България - чрез влизане на човек вътре в резервоара. Това ще подсигури здравето и безопасността на инспекторите, на служителите и клиентите на Shell, като в същото време Shell се грижи за околната среда.
{ Scene transition }
[Text displays]
Кевин Айри
Инженер разработване на горивни системи в Shell Великобритания
[Кевин Айри говори, субтитри на български]
Най-големият приоритет на Shell е да подсигури безопасността по време на работа. Така че, като избягваме да вкарваме хора в резервоарите и вместо това използваме роботи, ние можем да гарантираме това.
{ Scene transition }
Панорамна сцена на търговски обект на Shell в България
{ Scene transition }
[Visual]
Логото на Shell на бял фон.